Správně zvolené barvy v dětském pokojíku jsou důležité pro harmonický vývoj, příjemnou atmosféru a pocit bezpečí. Děti ve svém pokoji tráví hodně času a vámi vybrané barvy mohou dítěti navodit tu správnou hrací náladu. Mohou také akčního synka trošku uklidnit, dívku naopak trošku povzbudit. Pokud tedy vyberete ty správné barvy a jejich kombinace.

I když, co může mít na jednoho člověka uklidňující účinek, na někoho dalšího může působit zcela opačně. Proto je důležité i k výběru barev přistupovat zcela individuálně a nebát se testovat a experimentovat.

Rozdělení barev podle působení na psychiku dítěte

Hned na úvod si musíme říct, že existují pouze tři základní barvy a všechny ostatní barvy jsou pouze kombinace těchto tří barev. Jsou to barvy – modrá, červená a žlutá.

Barvy si nyní můžeme rozdělit do dvou základních kategorií. Na barvy teplé a barvy studené. Každá z těchto kategorií má specifické vlastnosti.

Mezi teplé barvy patří primárně žlutá, oranžová, červená, světle zelená. Tyto barvy díky obsahu žluté (slunci, ohni) místnost rozzáří, zútulní, ohřejí, oživí a opticky zvětší. Děti jsou proto aktivní a rády něco tvoří. Na druhou stranu třeba sytě žlutá barva může dělat dětem problém při usínání.

Studené barvy jsou modrá, fialová, zelená. Tato škála barev v dětském pokojíčku uklidňuje, děti se lépe soustředí a tedy učí, protože studené barvy obsahují modrou (led, vodu) místnost ochlazují a také opticky zmenšují.

Jak vybrat tu správnou barvu dětského pokoje
Jak vybrat tu správnou barvu dětského pokoje…

Co nam jednotlivé barvy říkají

Žlutá barva místnost rozzáří, je veselá, harmonizující a přináší radost. Na někoho ale může působit agresivně.

Oranžová barva působí hodně dominantně a místnost rozjasní.

Červená barva je intenzivní, působí až dráždivě. Ideální je použít červenou barvu na jedné stěně, ne v celém pokoji. Pro malá miminka může být až nevhodná.

Modrá barva osazenstvo pokoje uklidňuje a působí až relaxačně. Modrý pokoj vyvolává pocit dálek, mořských hloubek a dobrodružství.

Fialová barva uklidňuje, dodává pocit harmonie.

Zelená barva působí uklidňujícím, bezpečným dojmem. Je to barva života a klidu.

Vedle těchto základních barev můžeme pokoj vymalovat neutrálními barvami. Mezi oblíbené barvy patří světle šedá, béžová, světle hnědá, hnědo-šedá, ecru.

Jakou barvou tedy pokoj vymalovat?

V první řadě myslete na obyvatele pokojíku. Je třeba zohlednit vlastnosti dítěte, jeho věk a aktivitu. Pokud máte doma hyperaktivního sportovce, vyvarujte se teplých, sytých barev a naopak. Určitě je také důležité probrat barvy pokoje s tím, kdo v něm bude žít a růst.

Další důležitou věcí je velikost pokoje a výška stropů. Pokud máme malý pokoj a nízké stropy, nebudeme používat studené barvy, které místnost opticky zmenšují.

V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na světlost pokoje, kolik jde do pokoje slunce a na jaké straně je umístěn. Pro výběr barvy bude důležité, jestli jde sluníčko do pokoje ráno, večer nebo po celý den.

Nakonec to vypadá, že výběr té správné barvy je celkem věda. Ano, to je. Ale je tu jednoduché řešení. Barvy můžeme kombinovat. Můžeme používat světlejší odstíny, můžeme používat jednu dominantní barvu na jedné stěně a na ostatních buď mnohem světlejší odstín nebo zcela jinou barvu.

Barvu pokoje můžeme skvěle doladit výběrem nábytku, doplňků nebo ideálně samolepkou na zeď. Ale pamatujte, že i zde platí, že méně je více. Proto nedoporučujeme používat více než dvě, maximálně tři dominantní barvy v jednom interiéru.

V dalším článku se podíváme na barevné kombinace, protože barvy nám v pokoji musí ladit, aby se zde naši nejmilejší, a nejen ti, cítili opravdu příjemně a v pohodě.

Zajímavé samolepky s tématikou stromů a květin naleznete zde.